Prognoza McDonald's (MCD) 2026: Poate o Strategie de Valoare Mai Bună Duce MCD Spre 350 USD?

  • De bază
  • 6 min
  • Publicat pe 2026-03-13
  • Ultima actualizare: 2026-09-08

Explorați perspectiva acțiunilor McDonald's pentru 2026 după ce veniturile din T2 au atins 7,099 miliarde de dolari, EPS ajustat a crescut la 3,38 dolari și vânzările comparabile din SUA au încetinit la 0,8%. Descoperiți dacă o execuție mai puternică a valorii, creșterea loialității și extinderea restaurantelor pot împinge MCD spre 350 de dolari, sau dacă traficul slab și presiunea costurilor pot trage acțiunile spre 230 de dolari.

 

McDonald's (MCD) operează cel mai mare sistem de restaurante din lume, obținând venituri din chirii, redevențe și taxe de la restaurantele franciză, precum și din vânzările de la locațiile operate de companie. Modelul său de franciză ușor în active, brandul global și poziția imobiliară susțin marje operaționale ridicate, în timp ce loialitatea, comenzile digitale, livrarea, valoarea meniului și noile restaurante conduc creșterea. Această amploare este durabilă, deși acțiunile rămân sensibile la traficul oaspeților, economia francizorilor și inflația alimentelor și forței de muncă.

Cel mai recent trimestru a arătat câștiguri rezistente alături de un mix de vânzări mai slab. Veniturile McDonald's Q2 2026 au crescut cu 4% la 7,099 miliarde de dolari și EPS diluat ajustat a crescut cu 6% la 3,38 dolari, totuși vânzările comparabile globale s-au încetinit la 1,3% de la 3,8% cu un an mai devreme. Vânzările comparabile din SUA au crescut doar cu 0,8% față de o așteptare de 1,06%, făcând traficul domestic și execuția promoțională testele centrale pe termen scurt.

Prognoza acțiunilor MCD pentru 2026 se concentrează acum pe două perspective concurente:

  • Cazul valorii, loialității și creșterii unităților: promoții naționale mai bune, aproape 220 de milioane de utilizatori activi de loialitate și dezvoltarea continuă a restaurantelor pot restabili numărul oaspeților din SUA, susține creșterea vânzărilor la nivel de sistem și sprijină o mișcare către 350 de dolari.
  • Cazul traficului și presiunii marjelor: cererea slabă a veniturilor mici, creșterea costurilor cu carnea de vită și forța de muncă și suportul mai greu pentru francizori pot restricționa creșterea câștigurilor și comprima evaluarea către 230 de dolari chiar dacă sistemul global rămâne profitabil.

Acest ghid detaliază prognoza acțiunilor MCD, scenariile de preț pentru 2026, riscurile cheie și perspectivele analiștilor, bazându-se pe raportul de câștiguri McDonald's Q2 2026 din 4 august, materialele de reglementare însoțitoare și datele de piață până pe 4 septembrie, plus cum să tranzacționezi futures pe acțiuni MCD pe BingX TradFi cu garanție USDT.

Top 5 Lucruri pe Care Investitorii McDonald's Trebuie să le Știe în Septembrie 2026

  1. MCD s-a închis la 255,69 dolari pe 4 septembrie după o scădere de 16,34% YTD: Acțiunea a terminat, de asemenea, cu 25,2% sub maximul său de 52 de săptămâni de 341,75 dolari. Această resetare reduce evaluarea de intrare, totuși arată că investitorii au nevoie de dovezi ale unui trafic mai puternic din SUA înainte de a trata declinul ca o oportunitate de recuperare durabilă.
  2. Veniturile Q2 au ajuns la 7,099 miliarde de dolari și au crescut cu 4% an cu an: Veniturile au ratat consensul de 7,14 miliarde de dolari cu 41 de milioane de dolari, în timp ce EPS ajustat de 3,38 dolari a depășit estimarea de 3,34 dolari cu patru cenți. Conversia câștigurilor a rămas rezistentă, deși ratarea la linia de sus a limitat încrederea în cererea pe termen scurt.
  3. Vânzările la nivel de sistem au crescut cu 5% la 37 de miliarde de dolari în timpul trimestrului: Vânzările membrilor de loialitate pe ultimele 12 luni au depășit 40 de miliarde de dolari în 70 de piețe, crescând cu peste 20%. Aproape 220 de milioane de utilizatori activi de loialitate de 90 de zile oferă un canal mare pentru oferte țintite, creșterea frecvenței și returnări promoționale mai bune.
  4. Vânzările comparabile din SUA au crescut doar cu 0,8%, ratând așteptarea de 1,06%: Cecul mediu pozitiv a fost parțial compensat de numărul negativ de oaspeți comparabili, iar rata de creștere a scăzut de la 2,5% cu un an mai devreme. Acest decalaj explică de ce managementul a înlocuit președintele din SUA și a prioritizat execuția valorii naționale mai ascuțite.
  5. Peste 45.000 de restaurante creează amploare, cu aproximativ 95% conduse de francizori: Chiriile, redevențele și taxele fac modelul mai puțin intensiv în capital decât proprietatea companiei, totuși promoțiile de valoare trebuie să păstreze în continuare returnările operatorilor. Fluxul de numerar slab al francizorilor ar putea încetini renovările, deschiderile și marketingul local în întregul sistem.

Ce Este McDonald's (MCD)?

McDonald's (MCD) este o companie globală de restaurante cu peste 45.000 de locații în peste 100 de țări. Aproximativ 95% din restaurantele sale sunt operate de francizori, care plătesc chirii, redevențe și taxe inițiale, în timp ce magazinele operate de companie generează vânzări de restaurant direct. Meniul său cuprinde burgeri, pui, mic dejun, băuturi și produse localizate, susținute de drive-thru, livrare și comandă digitală. Modelul greu pe franciză oferă McDonald's o bază de venituri relativ ușoară în active, beneficiind în continuare de amploarea globală în achiziții, publicitate și tehnologie.

Strategia sa pe termen lung este centrată pe Accelerarea Arcurilor, cu creșterea venind din valoare, angajament digital, inovația meniului și expansiunea restaurantelor. McDonald's a prezentat planuri de extindere la aproximativ 50.000 de restaurante la nivel global până la sfârșitul anului 2027, continuând să crească loialitatea, comanda digitală și livrarea în piețele majore. McValue susține strategia de accesibilitate în SUA, iar parteneriatul companiei cu Google Cloud este conceput pentru a îmbunătăți tehnologia restaurantului și eficiența operațională. Împreună, aceste inițiative urmăresc să crească traficul, să adâncească angajamentul clienților și să extindă sistemul fără a se baza doar pe creșterile de prețuri.

Prezentarea Generală a Câștigurilor McDonald's (MCD) Q2 2026: Rezistența EPS Întâlnește Traficul mai Lent din SUA

McDonald's a raportat venituri Q2 de 7,099 miliarde de dolari față de 7,14 miliarde de dolari așteptate, EPS ajustat de 3,38 dolari versus 3,34 dolari așteptați și venitul net GAAP de 2,362 miliarde de dolari. Vânzările comparabile globale au crescut cu 1,3%, vânzările comparabile din SUA au crescut cu 0,8%, iar vânzările la nivel de sistem au avansat cu 5% la 37 de miliarde de dolari. Trimestrul a păstrat creșterea câștigurilor, deși traficul domestic mai slab a redus încrederea în traiectoria vânzărilor pe termen scurt.

Citește Mai Mult: Prezentarea Generală a Câștigurilor McDonald's (MCD) Q2 2026: $3,38 EPS Beat Compensează Ratarea Veniturilor și Ridică Acțiunile cu 1,17%

Indicatorul Financiar

Ghidare / Consens

Raportat / Real

Surpriză

Venituri Q2

$7.14B consens

$7.099B

Ratat. Veniturile au fost cu $41M sub consens, dar au crescut cu 4% YoY.

EPS diluat ajustat

$3.34 consens

$3.38

Depășit. EPS ajustat a depășit consensul cu $0.04 și a crescut cu 6% YoY.

Venitul net GAAP

$2.253B în Q2 2025

$2.362B

Îmbunătățit. Venitul net a crescut cu $109M, sau 5%, an cu an.

EPS diluat GAAP

$3.14 în Q2 2025

$3.32

Îmbunătățit. EPS a crescut cu $0.18, sau 6%, an cu an.

Vânzări comparabile globale

3.8% în Q2 2025

0.013

Decelerat. Fiecare segment a rămas pozitiv, dar creșterea totală s-a încetinit cu 250 bps.

Vânzări comparabile SUA

1.06% consens; 2.5% anul anterior

0.008

Ratat. Creșterea a fost cu 26 bps sub consens, numărul oaspeților a rămas negativ.

Comps Piețe Internaționale Operate

4.0% în Q2 2025

0.015

Încetinit. Germania, Australia și Marea Britanie au condus performanța pozitivă.

Comps Internaționale Licențiate de Dezvoltare

5.6% în Q2 2025

0.019

Încetinit. Japonia a condus câștigurile în timp ce China a compensat parțial creșterea regională.

Vânzări la nivel de sistem

—

$37.0B; +5% YoY

Extins. Vânzările la nivel de sistem în monedă constantă au crescut cu 4%.

Venitul operațional

$3.232B în Q2 2025

$3.338B

Îmbunătățit. Venitul operațional a crescut cu 3% în ciuda taxelor de restructurare de $52M.

Vânzări la nivel de sistem membri loialitate

—

$40B ultimele 12 luni

Extins. Vânzările au crescut cu peste 20% în 70 de piețe de loialitate.

Utilizatori activi loialitate 90 zile

—

Aproape 220M

Extins. Utilizatorii activi de loialitate au crescut cu 13% an cu an.

  1. Veniturile de 7,099 miliarde de dolari au ratat consensul cu 41 de milioane de dolari: Creșterea de 4% an cu an a beneficiat de monedă, cu creșterea în monedă constantă la 2%. Această ratare modestă contează pentru că modelul francizat convertește vânzările în chirii și redevențe, astfel încât creșterea mai lentă a sistemului poate limita viitoarea pârghie operațională.
  2. EPS diluat ajustat de 3,38 dolari a depășit consensul cu patru cenți: Câștigurile ajustate au crescut cu 6% de la 3,19 dolari cu un an mai devreme, mai repede decât veniturile în monedă constantă. Marjele francizate mai mari conduse de vânzări și alte venituri operaționale au susținut conversia, compensând parțial cheltuielile mai mari de vânzare, generale și administrative.
  3. Vânzările la nivel de sistem au crescut cu 5% la 37 de miliarde de dolari: Măsura include vânzările de restaurant ale francizorilor pe care McDonald's nu le înregistrează ca venituri, totuși formează baza pentru redevențe și indică sănătatea operatorului. Creșterea de 4% în monede constante a păstrat acel motor economic în ciuda vânzărilor comparabile mai moi.
  4. Venitul operațional a crescut cu 3% la 3,338 miliarde de dolari în ciuda taxelor de 52 de milioane de dolari: Excluzând taxele de restructurare în ambele perioade, venitul operațional a crescut cu 4%, sau 2% în monede constante. Creșterea continuă a cheltuielilor fără trafic mai rapid al oaspeților ar putea îngusta acea pârghie în trimestrele viitoare.
  5. Vânzările de loialitate au depășit 40 de miliarde de dolari și au crescut cu peste 20%: Aproape 220 de milioane de membri activi, în creștere cu 13%, oferă McDonald's un canal mare de prima parte pentru oferte personalizate. Testul de investiție este dacă acea amploare digitală restabilește frecvența fără a necesita reduceri care slăbesc economia la nivelul restaurantului.

Perspectiva de Investiție McDonald's (MCD) 2026: Cazul Bull $350 vs. Cazul Bear $230

Testul central este dacă execuția valorii mai bune din SUA poate restabili numărul oaspeților suficient de rapid pentru ca creșterea loialității și expansiunea globală a restaurantelor să se traducă în revizii de câștiguri mai puternice.

Cazul Bull: Valoarea mai Puternică și Creșterea Loialității Împing MCD Către $350

Cazul Bull presupune că promoțiile de valoare recâștigă tracțiune, ofertele digitale îmbunătățesc frecvența vizitelor, iar aproape 220 de milioane de utilizatori activi de loialitate ai McDonald's se traduc în trafic mai puternic din SUA. Deschiderile de noi restaurante și inițiativele de băuturi adaugă vânzări de sistem, permițând veniturilor din redevențe și marjelor francizate să crească mai repede decât cheltuielile corporative.

O mișcare către 350 de dolari ar necesita ca vânzările comparabile din SUA să se îmbunătățească peste ritmul recent de 0,8%, comps globale să accelereze de la 1,3%, iar tendințele de trafic să devină mai clar pozitive. Creșterea mai puternică a veniturilor operaționale și reviziile ascendente EPS ar confirma că investiția în valoare reconstruiește cererea fără a afecta economia francizorului.

Cazul de Bază: Creșterea Stabilă a Francizei Menține MCD Între $275 și $315

Cazul de Bază presupune că vânzările comparabile globale rămân pozitive în cifrele mici, în timp ce recuperarea din SUA durează câteva trimestre. Creșterea loialității, noile restaurante și marjele francizate stabile compensează numărul mai slab al oaspeților, permițând câștigurilor să se extindă fără a necesita o revenire ascuțită a vânzărilor.

În acest scenar, MCD ar putea tranzacționa în principal între 275 și 315 dolari. Comps globale în jur de 1% până la 3%, stabilizarea traficului din SUA și creșterea veniturilor operaționale aproximativ în linie cu veniturile ar susține intervalul, în timp ce investiția mai slabă a francizorului sau reducerile de estimări ar pune presiune pe capătul superior.

Cazul Bear: Traficul Slab și Costurile mai Mari Trag MCD Către $230

Cazul Bear presupune că numărul oaspeților din SUA rămâne slab, consumatorii cu venituri mici reduc vizitele, iar promoțiile de valoare eșuează să genereze suficiente tranzacții incrementale. Costurile mai mari cu carnea de vită, forța de muncă și ocuparea presează francizații, în timp ce piețele internaționale mai slabe reduc beneficiul diversificării geografice.

O mișcare către 230 de dolari ar deveni mai probabilă dacă vânzările comparabile din SUA devin negative, comps globale scad sub zero, sau venitul operațional începe să rămână în urmă față de creșterea veniturilor. În acel mediu, estimările de câștiguri mai mici și compresia multiplilor ar putea depăși suportul pentru dividende și rezistența modelului de franciză.

Prognoze de Preț pentru Acțiuni MCD pentru 2026 de către Analiștii de pe Wall Street

Cele cinci acțiuni selectate sunt ținte datate, denumite de terți publicate după Q2 și variază de la 310 la 345 de dolari, arătând dezacord asupra vitezei de recuperare mai degrabă decât un rezultat garantat. Citigroup și BofA au ridicat țintele, în timp ce BMO, Morgan Stanley și Argus le-au coborât. Cazurile de Bază și Bear ale articolului sunt scenarii condiționale separate BingX Academy.

Instituția / Scenariul

Ținta de Preț 2026

Rating / Caz

Perspectiva Pieței

Citigroup

$345

Cumpărare

Constructiv. 5 august: ridicat de la $335 deoarece rezistența câștigurilor și programul pe termen lung de valoare și creștere a unităților au depășit vânzările mai slabe din SUA.

BofA Securities

$343

Cumpărare

Măsurat. 5 august: ridicat de la $339 echilibrând conversia pozitivă a câștigurilor cu traficul domestic mai lent și execuția meniului de valoare.

BMO Capital

$335

Supraperformant

Măsurat. 5 august: coborât de la $360 după încetinirea vânzărilor comparabile din SUA, menținând în același timp Supraperformant pe amploarea brandului și potențialul de recuperare.

Morgan Stanley

$319

Greutate Egală

Precaut. 5 august: coborât de la $322 deoarece problemele de execuție din SUA și tendințele ușor negative din iulie au redus vizibilitatea pe termen scurt.

Argus Research

$310

Cumpărare

Echilibrat. 26 august: coborât de la $320 pe cererea mai slabă, menținând în același timp Cumpărare pe modelul de franciză și creșterea pe termen lung.

Cazul de Bază al Articolului

$275–$315

Caz de Bază

Echilibrat. Presupune comps în cifre mici, creșterea loialității și economia stabilă a francizei susțin recuperarea graduală.

Cazul Bear al Articolului

$230

Caz Bear

Precaut. Presupune traficul negativ din SUA și presiunea costurilor comprimă câștigurile și evaluarea.

Cum să Tranzacționezi Acțiunile McDonald's (MCD) pe BingX

Tranzacționează perspectiva de execuție a valorii, creșterea loialității și expansiunea restaurantelor McDonald's folosind BingX TradFi și BingX AI instrumente. Pentru că MCD poate reacționa brusc la rezultatele vânzărilor comparabile, ghidare, datele consumatorilor și costurile de materii prime, comercianții ar trebui să definească atât cataliza­torul, cât și limitele de risc înainte de a intra într-o poziție.

Pasul 1: Accesează BingX TradFi. Înscrie-te și navighează la secțiunea specializată TradFi din tabloul de bord al schimbului BingX.

Pasul 2: Selectează McDonald's (MCD). Caută și selectează contractul MCD-USDT futures perpetual.

Pasul 3: Alege direcția ta. Selectează Deschide Long dacă te aștepți ca execuția valorii să îmbunătățească numărul oaspeților în timp ce loialitatea și expansiunea restaurantelor susțin câștigurile. Selectează Deschide Short dacă te aștepți ca slăbiciunea traficului și presiunea costurilor să reducă estimările.

Pasul 4: Selectează pârghia și modul de marjă. Alege Izolat sau Cross-Margin pe baza toleranței tale la risc. Declinul de 16,34% YTD până pe 4 septembrie arată de ce pârghia conservatoare și dimensionarea clară a pozițiilor sunt importante.

Pasul 5: Execută protocoale stricte de risc. Stabilește nivelurile Take-Profit și Stop-Loss (TP/SL) înainte sau imediat după intrarea în tranzacție. MCD poate reacționa rapid la vânzările comparabile, numărul oaspeților, promoțiile digitale, prețurile cărnii de vită, reviziile analiștilor și ghidarea managementului.

Top 5 Riscuri de Urmărit pentru Investitorii McDonald's în 2026

Modelul de franciză McDonald's oferă rezistență, dar traficul mai slab, costurile francizorilor, eficiența promoției, cererea internațională și evaluarea ar putea încă să preseze așteptările de câștiguri.

  1. Numărul negativ al oaspeților din SUA ar putea încetini creșterea redevențelor: Vânzările comparabile din SUA au crescut cu 0,8% deoarece cecul mediu mai mare a compensat traficul mai slab. Dacă tranzacțiile rămân negative, promoțiile mai profunde ar putea presiona profitabilitatea francizorului și încetini creșterea chiriilor și redevențelor.
  2. Inflația cărnii de vită și forței de muncă ar putea slăbi economia francizorului: Operatorii absorb majoritatea costurilor la nivelul restaurantului participând la ofertele naționale de valoare. Inflația persistentă ar putea reduce remodelarea și investiția în unități noi sau necesita suport corporativ suplimentar.
  3. Promoțiile s-ar putea să nu se traducă în suficiente vizite repetate: Vânzările de loialitate au depășit 40 de miliarde de dolari, dar promoțiile naționale mai slabe și ofertele digitale mai puține au contribuit la pierderea clienților. Țintirea slabă ar putea crește costurile reducerilor fără a restabili frecvența vizitelor.
  4. Slăbiciunea internațională ar putea reduce beneficiile diversificării: Comps Piețelor Internaționale Operate s-au încetinit la 1,5%, în timp ce China a fost negativă în piețele licențiate de dezvoltare. Slăbiciunea mai largă în Europa sau Asia ar presiona redevențele și creșterea vânzărilor la nivel de sistem.
  5. Un P/E următor de 20,76x încă necesită câștiguri durabile: Multiplul a scăzut alături de declinul YTD de 16,34%, dar reducerile suplimentare EPS ar putea menține MCD sub presiune. Comps mai lenti combinați cu compresia multiplilor ar slăbi direct perspectiva pe acțiune.

Gânduri Finale: Ar Trebui să Investești în McDonald's în 2026?

Punctele forte centrale ale McDonald's rămân substanțiale. Peste 45.000 de restaurante, un mix de franciză de aproximativ 95%, 37 de miliarde de dolari de vânzări trimestriale la nivel de sistem și aproape 220 de milioane de utilizatori activi de loialitate susțin redevențele durabile, amploarea marketingului și generarea de numerar. Q2 a arătat, de asemenea, că EPS ajustat ar putea crește cu 6% chiar și când vânzările comparabile globale s-au încetinit la 1,3%.

Cazul Bull $350 necesită promoții mai bune din SUA pentru a restabili numărul oaspeților și a converti amploarea loialității în comps mai puternice fără a dăuna operatorilor. Cazul Bear $230 reflectă traficul negativ, presiunea costurilor și compresia evaluării. Comercianții conservatori ar putea prefera să aștepte îmbunătățirea tranzacțiilor din SUA, marjele susținute ale francizei și creșterea veniturilor operaționale peste venituri înainte de a trata resetarea ca fiind confirmată.

Reamintire de Risc: Tranzacționarea și investirea în acțiuni precum MCD implică un risc ridicat de pierdere a capitalului. Cheltuielile consumatorilor, inflația alimentelor și forței de muncă, economia francizorului, mișcările valutare, eșecurile de execuție și contractele perpetuale cu pârghie pot produce pierderi rapide. Efectuează cercetări independente înainte de alocarea capitalului.

Lectură Înrudită

  1. Predicția Prețului Acțiunilor AMC 2026: Revenire Fundamentală sau Capcana de Diluție Masivă?
  2. Predicția Prețului Walmart (WMT) 2026: Pot E-Commerce și Publicitatea să Împingă WMT Către $155?
  3. Predicția Prețului Nike (NKE) 2026: $55.00 Revenire sau Capcana de Valoare $39.00?
  4. Perspectiva Acțiunilor PepsiCo (PEP) pentru 2026: Poate PEP să Treacă de $220 pe Portofoliul de Băuturi și Piețele Emergente?
  5. Predicția Prețului Netflix (NFLX) 2026: Poate Acțiunea NFLX să se Revinăsă la $125 pe Anunțuri și Sport în Direct?