Cele Mai Bune Acțiuni High-Performance Computing (HPC) 2026: Liderii Calculului Accelerat

  • De bază
  • 8 min
  • Publicat pe 2026-08-28
  • Ultima actualizare: 2026-08-28

Explorați principalele acțiuni de calcul de înaltă performanță (HPC) de urmărit în 2026, inclusiv NVIDIA, AMD, Intel, Arm, Cerebras și Qualcomm. Aflați cum supercomputerul, sistemele exascale și calculul accelerat conduc HPC-ul și cum să tranzacționați aceste acțiuni de cipuri pe BingX TradFi.

În centrul fiecărui sistem de calcul de înaltă performanță (HPC) se află stratul de calcul: GPU-urile, CPU-urile și acceleratoarele specializate care efectuează calculele din spatele supercalculării, simulării științifice, modelării și sarcinilor AI. Aceste procesoare alimentează totul de la sistemele laboratoarelor naționale care rulează modele climatice și de fizică până la clustere de mari dimensiuni care antrenează modele AI avansate. În 2026, cererea în creștere pentru calculul accelerat a făcut companiile care proiectează aceste chipuri să fie printre numele urmărite cel mai îndeaproape pe piața semiconductorilor.

Acest ghid se concentrează pe stratul pur de calcul al HPC, grupat în GPU-uri comerciale, CPU-uri și arhitectura procesoarelor, și calcul nou sau de margine. În loc să acopere serverele, memoria sau rețelele, examinează procesoarele care fac calculul real, companiile din spatele lor și cum numele selectate pot fi tranzacționate pe BingX TradFi prin contracte perpetue cu marjă USDT.

Ce Este Calculul HPC? Chipurile Din Spatele AI și Supercalculării

Calculul de înaltă performanță (HPC) se referă la chipurile care efectuează operațiile matematice din spatele supercalculării, sarcinilor științifice și modelelor AI. Diferite tipuri de procesoare gestionează acest lucru în moduri diferite, motiv pentru care mai multe tipuri distincte de companii concurează pe aceeași piață. Înțelegerea categoriilor explică de ce o companie produce GPU-uri, alta produce CPU-uri, iar alta construiește un tip complet diferit de chip.

  1. GPU-uri și acceleratoare. Unitățile de procesare grafică, inițial construite pentru redarea imaginilor, s-au dovedit a fi ideale pentru matematica paralelă din spatele AI. Sunt acum motorul dominant pentru antrenarea și rularea modelelor mari, iar liderii sunt NVIDIA și AMD.
  2. CPU-uri și arhitectură. Unitățile centrale de procesare gestionează calculul de uz general și orchestrează munca în jurul acceleratoarelor, în timp ce arhitecturile de chip definesc modul în care procesoarele sunt proiectate. Intel construiește CPU-uri de server și acceleratoare, în timp ce Arm licențiază arhitectura folosită în mare parte din industrie.
  3. Calcul personalizat și nou. Dincolo de GPU-urile și CPU-urile standard, unele companii construiesc chipuri complet diferite pentru AI, de la procesoare la scară de wafer la acceleratoare specializate și chipuri de margine. Cerebras și Qualcomm reprezintă această frontieră mai nouă și în mișcare rapidă a calculului AI.

Povestea centrală a anului 2026 este că cererea de calcul AI continuă să depășească oferta în toate categoriile, oferind putere de stabilire a prețurilor companiilor care pot proiecta și livra procesoarele cele mai capabile, în timp ce arhitecturile mai noi provoacă modelul GPU-și-CPU stabilit.

Prezentarea Generală a Pieței HPC 2026: De Ce Cererea de Calcul AI Continuă Să Crească

Ciclul HPC și calcul AI din 2026 este modelat de o tendință largă: cererea pentru mai multă putere de calcul încă crește mai rapid decât oferta. Producătorii de GPU, designerii de CPU și companiile mai noi de acceleratoare beneficiază în moduri diferite pe măsură ce cheltuielile AI se răspândesc pe stiva de calcul.

  1. Cererea de calcul AI încă depășește oferta. NVIDIA, acum evaluată la aproximativ 5,4 trilioane de dolari, se așteaptă ca platforma sa de noua generație Vera Rubin să rămână constrânsă de aprovizionare prin mare parte din ciclul său de viață. Presiunea similară de capacitate pe GPU-uri, CPU-uri și acceleratoare specializate continuă să susțină prețurile și investițiile în întregul sector.
  2. AI revitalizează creșterea la producătorii de chipuri stabiliți. Intel a raportat cea mai puternică creștere a veniturilor în mai mult de cincisprezece ani, cu Centre de Date și venituri AI în creștere cu 59%. Afacerile legate de AI reprezintă acum o parte mult mai mare din creștere, arătând cum ciclul HPC se extinde dincolo de cei mai mari furnizori de GPU.
  3. Arhitecturile noi de calcul câștigă contracte majore. Cerebras a demonstrat că designurile alternative de procesoare pot concura pentru sarcini AI mari, inclusiv un acord multianual OpenAI evaluat la mai mult de 20 de miliarde de dolari. IPO-ul său de 6,4 miliarde de dolari a evidențiat, de asemenea, cererea crescândă a investitorilor pentru companii care provoacă modelul GPU tradițional.
  4. Calculul se extinde dincolo de centrul de date. Procesarea AI se mută în vehicule, dispozitive și sisteme industriale pe măsură ce sarcinile de margine cresc. Qualcomm vizează 5 miliarde de dolari venituri din centre de date până în anul fiscal 2027 și 15 miliarde de dolari până în anul fiscal 2029, în timp ce afacerea sa auto a crescut cu 61% an cu an, arătând cum cererea de calcul AI se extinde pe piețe noi.

Citește Mai Mult: Top Acțiuni de Calcul AI și GPU de Cumpărat în 2026: Trecerea la Inferență și Siliciu Personalizat

Prezentarea Generală și Comparația Acțiunilor HPC 2026 după Tipul de Chip

Acțiunile HPC acoperă GPU-uri comerciale, CPU-uri și arhitectură, și procesoare noi sau de margine. Această comparație arată cum NVIDIA, AMD, Intel, Arm, Cerebras și Qualcomm concurează pe piața de calcul de înaltă performanță din 2026.

Companie

Ticker

Rol Principal

Avantaje Cheie

Ce Să Urmărești în 2026

NVIDIA

NVDA

GPU-uri AI și acceleratoare

Platformă de calcul AI dominantă susținută de CUDA

Depășire Q1, lansare Vera Rubin, ~5,4T$ cap de piață

AMD

AMD

GPU-uri și CPU-uri de server

Principalul provocator GPU plus o franciză puternică de CPU de server

Centre de date +57%, acord Meta 6GW, creștere MI450

Intel

INTC

CPU-uri de server și foundry

Bază mare de CPU cu o afacere de producție de chipuri în expansiune

Cea mai puternică creștere în 15 ani, nod 18A, recuperare 2026

Arm Holdings

ARM

Arhitectură CPU și IP

Arhitectură de procesor folosită în mare parte din industrie

Redevențe centre de date, cererea CPU Arm AGI, creșterea licențierii

Cerebras Systems

CBRS

Chipuri AI la scară de wafer

Arhitectură la scară de wafer proiectată ca alternativă la GPU-uri

Creșterea veniturilor, acord OpenAI, execuție post-IPO

Qualcomm

QCOM

Chipuri de margine și centre de date

Poziție puternică mobil și margine cu ambiții AI în centre de date în creștere

Obiective centre de date, creștere auto, expansiune AI

Care Sunt Principalele Acțiuni HPC în 2026?

Șase companii se evidențiază pe principalele straturi ale calculului de înaltă performanță:

  • GPU-uri AI și acceleratoare: NVIDIA (NVDA), AMD (AMD)
  • CPU-uri și arhitectură procesor: Intel (INTC), Arm Holdings (ARM)
  • Calcul nou și de margine: Cerebras Systems (CBRS), Qualcomm (QCOM)

Împreună, aceste companii acoperă tehnologiile de procesoare de bază care alimentează AI și supercalcularea, de la platforme GPU și CPU stabilite la arhitecturi mai noi care concurează pentru următoarea generație de sarcini de calcul.

A. GPU-uri și Acceleratoare

Unitățile de procesare grafică sunt motorul dominant al AI, gestionând matematica paralelă din spatele antrenării și inferenței. Aceste companii proiectează acceleratoarele care alimentează majoritatea sarcinilor AI din lume.

1. NVIDIA (NVDA)

Rol Principal: Platformă dominantă GPU și accelerator AI

NVIDIA este furnizorul central de calcul pentru AI, cu GPU-uri care alimentează majoritatea sarcinilor de antrenare de frontieră și o parte în creștere din inferență, în timp ce software-ul său CUDA acționează ca o groapă care menține dezvoltatorii, cadrele AI și infrastructura întreprinderilor legate de hardware-ul NVIDIA. Această combinație de siliciu de vârf și un ecosistem software înrădăcinat face din NVIDIA cea mai importantă companie în calculul AI și cea mai clară modalitate de mare capitalizare de a investi în temă.

Rezultatele Q2 FY2027 au consolidat acea poziție, cu venituri de 81,6 miliarde de dolari, peste consens, iar următorul catalizator major este platforma Vera Rubin în a doua jumătate a anului 2026, pe care managementul se așteaptă să rămână constrânsă de aprovizionare pe tot parcursul ciclului său de viață. Cu o capitalizare de piață aproape de 5,4 trilioane de dolari, NVIDIA rămâne cea mai directă expunere la cererea de calcul AI. Principalele riscuri sunt siliciul personalizat al hyperscalerilor care reduce dependența de GPU pentru unele inferențe și dimensiunea acțiunii, dar majoritatea cadrelor AI încă optimizează pentru CUDA mai întâi, făcând chipurile personalizate o presiune incrementală mai degrabă decât o înlocuire.

Citește Mai Mult: Nvidia (NVDA) Perspectiva Prețului Acțiunii pentru 2026: Pot Blackwell și Vera Rubin Duce NVDA Înapoi la $300?

Tendința Prețului NVDA (2020-2026 YTD)

An

Maxim Anual

Minim Anual

Randament Anual

Condițiile Pieței

2020

$15.06

$4.83

122%

Cererea pentru jocuri și centre de date din era pandemiei

2021

$33.36

$11.50

125%

Vârful mineritului crypto; momentum centre de date

2022

$30.04

$10.81

-50%

Prăbușirea crypto; surplus de cărți de minerit; creșterea ratelor Fed

2023

$50.41

$14.10

239%

Momentul ChatGPT; creșterea Hopper; începe raliul AI

2024

$152.89

$45.95

171%

Lansarea Blackwell; capitalizarea de piață depășește $3T

2025

$190.95

$86.62

26%

An de consolidare; livrările Blackwell se scaleză

2026 YTD

~$220 (Mai)

~$140 (Ian)

+45% YTD (est.)

Depășire Q1 FY27; poziționare creștere Rubin; cap $5.4T

 

2. Advanced Micro Devices (AMD)

Rol Principal: GPU-uri AI alternative și lider CPU de server

AMD este principala alternativă comercială la NVIDIA în acceleratoare AI, în timp ce franciza sa de CPU-uri de server EPYC îi oferă o poziție puternică în calculul de centre de date de uz general, indiferent de care accelerator alege un client. Seria MI300 a construit momentum prin 2025, iar platforma viitoare MI450 ancorează un acord multianual Meta pentru a implementa până la 6 gigawați de GPU-uri AMD Instinct, făcând din AMD provocatorul cel mai clar pe ambele GPU-uri AI și CPU-uri.

Veniturile Q1 2026 au atins 10,3 miliarde de dolari, în creștere cu 38% an cu an, cu venituri din Centre de Date în creștere cu 57%, iar managementul a ghidat Q2 peste consens. Partea subevaluată a tezei AMD este partea de CPU: sarcinile AI agentice ridică cerințele CPU-host pentru fiecare accelerator implementat, susținând creșterea veniturilor CPU de server de mai mult de 70% în 2026. Principalele riscuri sunt șanțul CUDA al NVIDIA și execuția pe creșterea MI450, dar AMD oferă expunere dublă la cele două categorii cele mai mari de calcul AI, GPU-uri și CPU-uri de server.

Citește Mai Mult: Predicția Prețului AMD 2026: Suveranitatea AI de $525 sau Capcană de Valoare de $300?

Tendința Prețului AMD (2020-2026 YTD)

An

Maxim Anual

Minim Anual

Randament Anual

Condițiile Pieței

2020

$97.98

$36.75

100%

Creșterea jocurilor și centrelor de date din pandemie

2021

$164.46

$72.50

57%

Câștiguri de cotă EPYC; creșterea centrelor de date

2022

$155.42

$54.57

-55%

Vânzarea tech; slăbiciunea pieței PC

2023

$151.05

$60.05

128%

Raliul AI; așteptările lansării MI300

2024

$227.30

$116.37

-18%

Livrările MI300 încep dar marja dezamăgește

2025

$215.00

$78.21

22%

Stabilizare; speculația acordului GPU Meta

2026 YTD

~$352 (Apr)

~$210 (Ian)

+66% YTD

Acord Meta 6GW; venit Q1 +38%; Centre de Date +57%

 

B. CPU-uri și Arhitectură

Procesoarele centrale și arhitecturile de chip formează fundamentul calculului, orchestrând sarcinile și definind modul în care chipurile sunt proiectate. Aceste companii furnizează coloana vertebrală CPU și planurile pe care le construiește întreaga industrie.

3. Intel (INTC)

Rol Principal: CPU-uri de server, acceleratoare și foundry

Intel este gigantul classic CPU în mijlocul unei redresări, combinând procesoarele sale de server Xeon și acceleratoarele AI Gaudi cu un efort ambițios de a deveni un producător de chipuri pe contract de vârf prin Intel Foundry. După ani de pierdere de teren, Intel este revitalizat de cererea condusă de AI pentru CPU-uri de centre de date, în timp ce nodul său de fabricație 18A vizează să-și restabilească conducerea procesului și să atragă clienți foundry externi.

Q2 2026 a livrat cea mai puternică creștere a veniturilor Intel în mai mult de cincisprezece ani, cu venituri de 16,1 miliarde de dolari, în creștere cu 25% an cu an, și venituri din Centre de Date și AI în creștere cu 59% la 6,3 miliarde de dolari, în timp ce afacerile conduse de AI au contribuit cu aproximativ 70% din totalul veniturilor. Nodul său 18A a depășit țintele de producție interne cu randamente ajungând la aproximativ 85%, iar acțiunea este în creștere cu aproximativ 163% în 2026 pe optimismul redresării. Principalele riscuri sunt cheltuielile de capital grele, o afacere foundry externă nedovedită unde clienții externi rămân o cotă mică din venituri, și pierderile continue, dar Intel oferă expunere cu efect de levier la atât o recuperare AI-CPU cât și o revenire potențială foundry.

Citește Mai Mult: Prognoza Acțiunilor Intel (INTC) 2026: Descoperirea Foundry la $89 sau Capcană de Valoare?

Tendința Prețului INTC (2020-2026 YTD)

An

Maxim Anual

Minim Anual

Randament Anual

Condițiile Pieței

2020

$69.00

$43.00

-17%

Pandemie; întârzieri de proces; pierderi de cotă

2021

$68.00

$47.00

3%

Redresarea începe; ambițiile foundry

2022

$56.00

$25.00

-49%

Pierderi de cotă; colapsul marjei; declinul PC

2023

$51.00

$24.00

90%

Strategia foundry; narațiunea AI PC

2024

$51.00

$18.00

-60%

Luptele redresării; tăierea dividendului

2025

$28.00

$18.00

5%

Restructurare; CEO nou; stabilizare

2026 YTD

~$40 (Aug)

~$19 (Ian)

+163% YTD

Cea mai puternică creștere în 15 ani; nod 18A; DCAI +59%

 

4. Arm Holdings (ARM)

Rol Principal: Arhitectură CPU și IP design chip

Arm Holdings proiectează arhitectura procesorului pe care sunt construite majoritatea chipurilor din lume, licențiind designurile și seturile sale de instrucțiuni companiilor inclusiv Apple, NVIDIA, Amazon, și Qualcomm. În loc să facă chipuri în sine, Arm câștigă taxe de licențiere și redevențe per chip, oferindu-i expunere la întreaga piață de calcul. Nuclearele sale Neoverse și Subsistemele de Calcul alimentează din ce în ce mai mult CPU-urile centrelor de date, în timp ce noul CPU Arm AGI vizează direct cloud-ul și AI, făcând din Arm o pariază la nivel de arhitectură pe tot calculul AI.

Arm Holdings Q1 FY2027 a fost un record, cu venituri în creștere cu 22% an cu an, veniturile din redevențe pentru centre de date s-au dublat mai mult decât, și cererea pentru CPU Arm AGI pentru FY2027 și FY2028 depășind 2 miliarde de dolari. Modelul său de marjă înaltă, bazat pe redevențe, înseamnă că Arm beneficiază ori de câte ori se livrează mai multe chipuri, indiferent de care companie le face. Principalul frân pe termen scurt este slăbiciunea smartphone-urilor legată de prețurile mai mari ale memoriei, care a redus așteptările de creștere a redevențelor, deși puterea centrelor de date se așteaptă să o compenseze. Pentru investitori, Arm oferă o modalitate de marjă înaltă, la nivel de arhitectură de a juca întreaga tranziție de calcul AI.

Citește Mai Mult: Perspectiva Arm Holdings (ARM) 2026: Licențierea AI și Ținta de Preț $200+

Tendința Prețului ARM (IPO 2023-2026 YTD)

Notă: Arm a început să se tranzacționeze pe Nasdaq în septembrie 2023, așa că datele istorice multi-anuale anterioare IPO-ului nu sunt direct comparabile.

An

Maxim Anual

Minim Anual

Randament Anual

Condițiile Pieței

2023

$69.00

$46.50

+47% (parțial)

IPO Nasdaq în septembrie; interesul pentru licențierea AI

2024

$164.00

$46.50

64%

Creșterea Armv9; începe creșterea redevențelor centrelor de date

2025

$175.00

$80.00

-11%

Adoptarea CSS; câștiguri de cotă hyperscaler Neoverse

2026 YTD

~$290 (Iul)

~$110 (Ian)

+120% YTD

Record Q1 FY27; redevențele centrelor de date se dublează; CPU AGI >$2B

2024

$51.00

$18.00

-60%

Luptele redresării; tăierea dividendului

2025

$28.00

$18.00

5%

Restructurare; CEO nou; stabilizare

2026 YTD

~$40 (Aug)

~$19 (Ian)

+163% YTD

Cea mai puternică creștere în 15 ani; nod 18A; DCAI +59%

 

C. Calcul Nou și de Margine

Dincolo de GPU-urile și CPU-urile standard, unele companii construiesc tipuri complet diferite de chipuri AI, de la procesoare la scară de wafer la siliciu de margine și auto. Aceste nume reprezintă frontiera în mișcare rapidă a calculului AI, cu creștere mai mare și risc mai mare.

5. Cerebras Systems (CBRS)

Rol Principal: Chipuri AI la scară de wafer și inferență rapidă

Cerebras Systems construiește Wafer-Scale Engine, cel mai mare chip de calculator făcut vreodată, folosind un întreg wafer de siliciu ca un singur procesor mai degrabă decât tăindu-l în multe chipuri mai mici. Această arhitectură radicală este proiectată să livreze inferență și antrenare AI extrem de rapidă, poziționând Cerebras ca unul dintre cei mai direcți provocatori ai dominației GPU a NVIDIA, cu un focus pe viteză pentru modele mari de limbaj și o afacere cloud de inferență în creștere.

Cerebras a raportat venituri Q1 2026 de 193,4 milioane de dolari, în creștere cu 92% an cu an, și a anunțat un acord multianual cu OpenAI pentru 750 de megawați evaluat la mai mult de 20 de miliarde de dolari, plus un parteneriat pentru a aduce inferența sa rapidă la Amazon Web Services. A strâns 6,4 miliarde de dolari în Q2 în ceea ce a numit cel mai mare IPO semiconductor din toate timpurile. Principalele riscuri sunt semnificative: concentrarea grea de clienți, o capacitate nedovedită de a scala împotriva NVIDIA, pierderile continue și volatilitatea post-IPO, dar Cerebras oferă cea mai directă expunere la o abordare nouă, non-GPU la calculul AI.

Citește Mai Mult: Predicția Prețului Cerebras Systems (CBRS) 2026: Boom la Scară de Wafer de $340 sau Capcană de Valoare?

Tendința Prețului CBRS (IPO 2026-YTD)

Notă: Cerebras și-a finalizat IPO-ul în 2026, așa că nu există date de tranzacționare istorice multi-anuale. Compania rămâne neprofitabilă și foarte volatilă.

An

Maxim Anual

Minim Anual

Randament Anual

Condițiile Pieței

2026 YTD

~$220 (est.)

~$150 (est.)

-30% de la IPO

IPO record ($6.4B); acord OpenAI $20B; venituri +92%

 

6. Qualcomm (QCOM)

Rol Principal: Chipuri AI de margine expandându-se în centrul de date

Qualcomm este liderul în calculul mobil și de margine, cel mai cunoscut pentru chipurile sale Snapdragon care alimentează smartphone-urile, și acum împinge în piețe noi inclusiv auto, IoT și centre de date AI. Pe măsură ce AI se mută de la centrele de date centrale către dispozitive și margine, calculul eficient pe dispozitiv al Qualcomm devine din ce în ce mai valoros, în timp ce o nouă strategie multi-produs pentru centre de date vizează să transforme compania într-un jucător semnificativ în calculul infrastructurii AI.

Veniturile fiscale Q3 2026 ale Qualcomm au atins 9,9 miliarde de dolari la capătul superior al ghidajului, cu EPS non-GAAP de 2,21 dolari, pe măsură ce veniturile record auto în creștere cu 61% și creșterea IoT au compensat slăbiciunea handset-ului. Qualcomm a stabilit obiective de venituri pentru centre de date de 5 miliarde de dolari până în anul fiscal 2027 și 15 miliarde de dolari până în anul fiscal 2029, a finalizat tape-out-ul chipului său High Bandwidth Compute și a securizat două victorii de siliciu personalizat cu hyperscaleri crescând din trimestrul decembrie. Principalele riscuri sunt veniturile în scădere ale modemului Apple, presiunea pieței handset-urilor de la prețurile ridicate ale memoriei și o afacere nedovedită de centre de date, dar Qualcomm oferă expunere la atât calculul AI de margine cât și o împingere emergentă a centrelor de date.

Citește Mai Mult: Prognoza Acțiunilor Qualcomm (QCOM) 2026: Pot AI și Diversificarea Împinge QCOM Peste $200?

Tendința Prețului QCOM (2020-2026 YTD)

An

Maxim Anual

Minim Anual

Randament Anual

Condițiile Pieței

2020

$153.00

$58.00

73%

Creșterea 5G; puterea licențierii

2021

$193.00

$122.00

20%

Cererea 5G; prețurile deficitului de chipuri

2022

$193.00

$101.00

-40%

Vânzarea tech; declinul smartphone

2023

$160.00

$102.00

32%

Narațiunea AI PC; recuperare

2024

$231.00

$149.00

8%

Poziționarea AI de margine; creșterea auto

2025

$180.00

$120.00

-8%

Preocupările privind pierderea modemului Apple; diversificare

2026 YTD

~$175 (est.)

~$120 (est.)

+5% YTD

Pivotarea centrelor de date; auto +61%; tape-out HBC

 

Cum Să Tranzacționezi Acțiuni HPC pe BingX

BingX oferă o modalitate crypto-nativă de a obține expunere la acțiunile de calcul de înaltă performanță de vârf fără a folosi un cont de brokeraj tradițional. Principala cale de execuție este prin contracte perpetue cu marjă USDT pe BingX TradFi, care permit traderilor activi să meargă lung sau scurt și să tranzacționeze în jurul câștigurilor, lansărilor de produse, comentariilor cererii AI și tendințelor mai largi ale ciclului de calcul.

Lung sau Scurt Futures Acțiuni HPC cu USDT pe BingX TradFi

Pentru traderii activi care doresc să capitalizeze pe momentum-ul pe termen scurt, volatilitatea câștigurilor sau catalizatorii HPC, BingX TradFi permite utilizatorilor să tranzacționeze futures de acțiuni legate de calcul cu USDT. Aceste contracte perpetue decontate în USDT reflectă mișcările de preț ale acțiunilor subiacente, oferind expunere flexibilă lungă și scurtă fără a necesita ca utilizatorii să dețină acțiunea fizică.

Pasul 1: Configurarea contului și securitatea. Înregistrează-te și loghează-te în contul tău BingX, completează verificarea identității (KYC) necesară în regiunea ta și activează autentificarea cu doi factori.

Pasul 2: Alocă capitalul de tranzacționare. Transferă USDT din portofelul tău spot în contul de futures, unde va servi ca garanție.

Pasul 3: Selectează contractul tău. Navighează la pagina piețelor TradFi sau secțiunea de tranzacționare futures. Alege contracte perpetue legate de calcul cum ar fi NVDA-USDT, AMDUS-USDT, INTC-USDT, ARM-USDT, CBRS-USDT, sau QCOM-USDT.

Pasul 4: Stabilește direcția și efectul de levier. Deschide long dacă te aștepți ca prețul acțiunii să crească, sau deschide short dacă te aștepți la o retragere. Alege efectul de levier pe baza planului tău de risc.

Pasul 5: Execută și gestionează riscul. Stabilește ordine stop-loss și take-profit înainte de a trimite tranzacția. PnL se decontează dinamic în USDT.

Riscuri și Considerații Principale Când Tranzacționezi Acțiuni HPC

Acțiunile HPC oferă expunere la procesoarele care alimentează AI și calculul de înaltă performanță, dar poartă și riscuri legate de competiție, evaluare, execuție și ciclurile pieței.

  1. Competiția și siliciul personalizat ar putea presiona cota de piață. Hyperscalerii construiesc mai multe acceleratoare interne, ceea ce ar putea reduce dependența de GPU-urile comerciale și presiona NVIDIA, AMD și alți furnizori.
  2. Evaluările pot scădea rapid după raliile puternice. Mai multe nume HPC se tranzacționează pe așteptări de creștere ridicate, așa că ghidajele mai slabe, cererea AI mai lentă sau întârzierile produselor pot declanșa re-evaluări ascuțite.
  3. Riscul de execuție variază larg între companii. Intel trebuie să-și dovedească strategia foundry și procesul 18A, în timp ce Cerebras și Qualcomm încă trebuie să scaleze afacerile de calcul mai noi împotriva incumbenților mai mari.
  4. Semiconductoarele rămân ciclice și sensibile la aprovizionare. Memoria, ambalarea, substraturile și capacitatea de fabricație pot afecta timpul livrării, costurile și marjele chiar și când cererea finală rămâne puternică.
  5. Efectul de levier crește riscul de scădere. Acțiunile HPC se pot mișca brusc în jurul câștigurilor, lansărilor de produse, actualizărilor cheltuielilor AI și titlurilor de politici, făcând dimensionarea poziției și disciplina stop-loss deosebit de importante pentru traderii de futures.

Gânduri Finale: Ar Trebui Să Adaugi Acțiuni HPC la Portofoliul Tău 2026?

Cele șase nume de mai sus oferă modalități diferite de a participa la piața de calcul de înaltă performanță din 2026 pe tipuri de chipuri. NVIDIA și AMD conduc GPU-urile comerciale și acceleratoarele, Intel și Arm ancorează CPU-urile și arhitectura, iar Cerebras și Qualcomm reprezintă calculul nou și de margine. Împreună, ele acoperă platformele GPU dominante, coloana vertebrală CPU și arhitectură, și provocatorii mai noi care remodelează modul în care se face calculul AI.

Compromisul este că fiecare acțiune poartă un profil de risc diferit. NVIDIA și AMD oferă scală și conducere la evaluări premium, Intel și Arm oferă o redresare și un model de redevențe cu marjă înaltă, iar Cerebras și Qualcomm oferă pariuri cu creștere mai mare, risc mai mare pe calculul nou și de margine. Pentru traderii care folosesc BingX TradFi, dimensionarea conservatoare a poziției, controlul efectului de levier și ordinele stop-loss sunt esențiale când tranzacționează futures de acțiuni HPC prin contracte perpetue cu marjă USDT.

Lectură Conexă

  1. Principalele Acțiuni de Servere AI de Cumpărat în 2026: Sisteme la Scară de Rack, Servere GPU și Infrastructura Serverelor AI
  2. Principalele Acțiuni de Centre de Date AI de Cumpărat în 2026: Cloud, Servere și Infrastructura de Calcul AI
  3. Principalele Acțiuni de Rețele AI 2026: Fabric AI, Switch-uri, Cupru, Fibră și Conectivitate Optică
  4. Principalele Acțiuni de Calcul AI și GPU de Cumpărat în 2026: Trecerea la Inferență și Siliciu Personalizat
  5. Principalele Acțiuni de Memorie AI de Cumpărat în 2026: DRAM, HBM și Cererea de Stocare AI Explicată
  6. Top 10 Acțiuni Hardware AI de Urmărit în 2026: Arhitectura Care Conduce Inteligența Artificială de Următoarea Generație